clanek-obrazek

Volný čas

Aktivity pro klienty v Domově se zvláštním režimem

Aktivity v Domově se zvláštním režimem (dále jen DZR) jsou zaměřené spíše na činnosti, které klienti byli zvyklí dělat v dřívější době. Hodně se jedná o běžné denní činnosti, které dělali doma – mytí a utírání nádobí, úklid v Lidové světničce, péče o rostliny, pěstování bylin, jahod a drobné zeleniny ve vnitřních i venkovních vyvýšených záhonkách, péče o zvířata, vaření čajů, likérů, zavařování, vaření a pečení oblíbených jídel, ruční práce jako je např. háčkování a pletení apod. Personál klienty neučí nové složité věci, ale zaměřuje se na věci, které klienti znají ze svého dřívějšího života. Nedělají rehabilitaci, ale klienti si za asistence personálu prostřou stůl k jídlu, umyjí a utřou hrníčky, seberou špinavé utěrky, které po vyprání pověsí, vyžehlí a složí, vyklidí podestýlku u králíka, kterého vyčešou apod.

Aktivity jsou pojmenované tak, aby jim klienti dobře porozuměli, např. místo Rekondičního cvičení je název Sokol apod. Další aktivity se nazývají např. Ranní zprávy, Čajovna, Dámský klub, Škola, Lázně, Tanečky atd. V Dámském klubu si dámy zkouší klobouky, boty na podpatku, korále a náušnice a při této činnosti obvykle zvládnou udělat pohyby, které jindy nezvládnou. Například klientky krásně zvednou ruce při tom, aby se učesaly před zrcadlem, nebo si procvičí jemnou motoriku při líčení svého obličeje.Kromě zakrslého králíka, který má pelíšek na patře DZR, a kočky, která se samostatně pohybuje po zařízení, chodí také ke klientům dva psi na canisterapii. Jeden velký pes je na házení míčků a malý pes, který je tzv. „do postele“.  Klientům, kteří jsou upoutáni na lůžku, jsou dělány různé terapie – jako např. bazální stimulace nebo muzikoterapie s vyškolenými pracovníky.

Na DZR je také relaxační místnost – snoezelen, kde je možné klientovi pustit krásnou relaxační hudbu, aromadifuzér nebo přístroj na solnou jeskyni. Pro vizuální podněty je možné pustit vodní světelný válec a optická vlákna. Oba přístroje krásně mění barvy a klientům se velmi líbí. Je zde umístěn i dataprojektor, kde je možné pustit klientovi film zaměřený na podmořský svět, přírodu nebo mu promítnout staré fotografie jeho rodiny a domova, kde původně bydlel. Vždy se u klienta vychází z jeho životního příběhu, který nám buď ještě popsal sám klient, nebo jeho rodina. Také se vychází z pozorování klienta, kdy je poznat, zda se klientovi něco líbí a je mu to příjemné či naopak.Pobyt venku je klientům zajišťován krátkými vycházkami kolem zařízení, kde je zahradní jezírko s rybami, které klienti chodí krmit, petanquové hřiště či vyvýšené záhonky s permakulturou. Pokud není pěkné počasí, je na patře zasklená terasa, kde je krásné posezení a klienti jsou zde chráněni před větrem a deštěm.


  Kontakt

  Sociální služby Lanškroun
  Janáčkova 1003
  563 01 Lanškroun

  IČO: 75081849
  DIČ: CZ75081849
  Číslo účtu: 198999998/0600