Jak podat žádost
- Po projevení zájmu o umístění do Domova se zvláštním režimem (dále jen DZR) jsou zájemci zváni k návštěvě DZR, je jim nabídnuta prohlídka a podrobnější a konkrétní informace.
- Žádost je možné vyzvednout osobně v Sociálních službách Lanškroun (dále jen Soslla), ulice Janáčkova 1003, 563 01 Lanškroun nebo na odboru sociálních věcí a zdravotnictví MěÚ Lanškroun, popřípadě stáhnout za pomocí webových stránek www.soslla.cz/dokumenty.
- Vyplněnou žádost je možné podat osobně v Soslla nebo poštou, popřípadě na odboru sociálních věcí a zdravotnictví MěÚ Lanškroun.
- Do 60-ti dnů od podání žádosti sociální pracovnice provede sociální šetření. Jednání se zájemcem je vícefázové.
- Žádost zájemce, který spadá do cílové skupiny, je obodována dle kritérií schválených Radou města a dle celkového součtu bodů je zařazena do pořadníku čekatelů.
- V případě uvolnění místa je vybrán uchazeč, který má nejvíce bodů.
- Před nástupem sociální pracovnice seznámí zájemce se Smlouvou o poskytnutí služby sociální péče, která se při nástupu do DZR uzavírá a jejíž součástí jsou přílohy s vnitřními pravidly a listy úhrad. Dále je seznámen se zásadami pro podávání a vyřizování stížností na kvalitu nebo způsob poskytování sociální služby, s právy a povinnostmi klienta a individuálním plánováním služby apod.
- Po nástupu pomáhá celý personál překlenout obtížnější období adaptace, snaží se naslouchat a informovat, pomáhá zvyknout si na nové prostředí. Je aktualizován individuální plán služby.
- Umístěním rodinného příslušníka do DZR, péče rodiny o něho nekončí, ale měla by být navázána úzká spolupráce příbuzných s personálem, aby se u nás nový klient mohl cítit skutečně jako doma.
Základní informace pro nástup do domova
Pro nástup jsou nejvhodnější dopolední hodiny, aby byl dostatek času na všechny úkony s tím spojené i na základní orientaci nového klienta.
Na co určitě nezapomenout během přípravy věcí k nástupu do nového DZR:
- občanský průkaz (rodný list, popř. rozvodový nebo úmrtní list manžela nebo manželky),
- průkazku zdravotní pojišťovny,
- lékařskou zprávu ne starší než tři měsíce,
- aktuální výměr důchodu, na základě kterého Vám bude stanovena výše úhrady,
- doklad o přiznání příspěvku na péči,
- léky, které potřebujete minimálně na 5 dní po nástupu, při inkontinenci pleny a podložky,
- finanční hotovost na první výdaje (například doplácení léků) a na zaplacení úhrady do konce měsíce.
Dobře si promyslete, co všechno si s sebou vezmete. Je lepší začít s méně věcmi, další si můžete dovézt kdykoliv po nástupu.
Mezi základní potřeby patří:
osobní hygienické potřeby, doporučujeme alespoň 4 žínky, 4 ručníky, mýdlo, šampon, kartáček, pastu, hřeben, manikúru, holení apod. Praní prádla zajišťuje prádelna v našem DZR, proto je třeba mít veškeré prádlo trvale označené (např. iniciály napsané tužkou na textil). Bez této značky může dojít k záměně nebo ztrátě.
Pro začátek Vám doporučujeme:
- vhodnou domácí obuv (neklouzavou);
- spodní prádlo (v dostatečném množství);
- punčochy, ponožky;
- noční košile, pyžamo, župan;
- domácí oděv, na který jste zvyklí;
- kalhoty, košile, trika, sukně, halenky;
- šaty, oblek, boty;
- svetr, vestu;
- ručníky, osušky, kapesníky;
- konvici na tekutiny, hrníček, talířek a příbor.
I když jsme schopni se o Vás plně postarat, je pro Vás jistě příjemné, když si s sebou vezmete věci, které Vám – v rámci našich prostorových možností – připomínají Váš domov. Od fotografií blízkých přes oblíbené knihy, obrázky a květiny až třeba po Vaše hodiny, rádio atd. Po dohodě je možné si s sebou také vzít televizor, malou ledničku, varnou konvici, mikrovlnou troubu, křeslo atd.